Americký Pitbulteriér

7. srpna 2009 v 12:56 | **Mopsíčkářka** |  Rasy
Originální název plemene : American Pit Bull Terrier

Země původu : U.S.A.

Doba vzniku : 19. století

Původní využití : Zápasy se psy

Využití dnes : Všestranné, společník

Průměrná délka života : 12 let

Hmotnost : 14-30 kg

Výška : 46-56 cm

Historie
Neexistují žádné písemné záznamy o původu tohoto plemene, proto nelze přesně zjistit. Část přívrženců tohoto psa se domnívá, že pochází ze staffordšírského bulteriéra, jiní si myslí, že je moderní obdobou původního anglického buldoka. Nelze s jistotou určit ani původní domov, protože do Ameriky byl dovážen z různých evropských zemí. Přesto je nutné uznat, že především díky chovatelům z U.S.A. se dnes můžeme těšit z vynikajících pitbulů.
Typy
Lze rozeznat více druhů pitbulů, kteří se od sebe liší velikostí a mohutností kostry. Pes v pracovní formě je menší, s drobnější kostrou, pitbulteriéři hlídacího typu bývají větší než pracovní a jsou celkově mohutnější.
Všeobecný vzhled
Pitbulteriér byl od samého počátku existence tohoto plemene šlechtěn ne pro vzhled, nýbrž pro povahu, proto se mnozí jedinci od sebe napohled velmi liší. Obecně platí, že má hranatou hlavu s výraznými lícemi a rovněž hranatým, širokým čenichem. Tělo je pevné a svalnaté. Oči jsou kulaté, daleko od sebe, přípustná je jakákoli barva. Uši mohou být kupírované i nekupírované, mnozí však preferují přirozený vzhled psa. Váha a výška nejsou důležité.
Srst a barva srsti
Srst je krátká, lesklá a na dotek tvrdá. Barva srsti je přípustná jakákoli s jakýmikoli znaky.
Povaha
Pitbul je společenský a přátelský, svému pánovi je nesmírně oddaný. Je velmi odvážný a silný, je to pravý bojovník, není však agresivní. Je to velmi vyrovnaný a inteligentní pes.
Společenská charakteristika
Americký pitbulterér je společenský pes, který miluje lidi, a má k nim velmi přátelský vztah. Svému pánovi je bezmezně oddaný a vyžaduje jeho společnost a pozornost. Známé návštěvy nadšeně vítá. K cizím lidem bývá zpočátku trochu nedůvěřivý, je nutné dobré seznámení, aby získal důvěru. Při kontaktu s jinými psy můžou nastat problémy, pokud je napaden, většinou v něm zvítězí duch bojovníka. Není však agresivní, bezdůvodně nezaútočí ani na jiného psa, natož na člověka.
Vztah k dětem
Děti pitbulteriér miluje a je jim dobrým a trpělivým kamarádem. Při styku s velmi malými dětmi je však, jako i u jiných psů, nutný dohled dospělé osoby. Je ideální do rodiny s odrostlejšími dětmi.
Výchova
Pitbulteriér potřebuje dominantního, spravedlivého a pevného pána. Výcvik poslušnosti by měl začít mezi 13. a 16. týdnem věku štěněte. V pozdějším věku má pes pomalejší schopnost učit se, ale pokud majitel vynaloží dostatek trpělivosti, lze dosáhnout téměř stejných výsledků, jako při výchově od štěněčího věku. Každý pes kladně odpovídá na povzbuzování a upřímnou pochvalu. Jako štěně pitbul potřebuje hodně styku s lidmi i ostatními zvířaty, a hodně lásky a pozornosti.
Držení
Amerického pitbulteriéra je možno chovat jak ve velkém domě s oplocenou zahradou, tak i v menším bytě. Dobře se cítí i v městském bytě, důležité však je, aby většinu času byl někdo doma, a psovi se věnoval.
Pracovní využití
Americký pitbulteriér je, lze říci, všestranně využitelný pes. Je to nejzkušenější bojový pes, jaký byl kdy vyšlechtěn. Je také známá jeho dobrá využitelnost na pastvinách, kde dokáže dostihnout a zadržet dobytek, aniž by ho jakkoli poranil. Pitbula je možné využít k ochraně osob a majetku, to však především díky jeho vzhledu a pověsti. V tomto případě pravděpodobně vystraší vetřelce štěkotem a prudkým výpadem proti němu, útok však nemusí dovést do konce. Je také využitelný jako domácí hlídač, kdy oddaně chrání svého pána a jeho majetek.
Pohyb
Pitbul je aktivní, hravý pes, kterého je nutné udržovat v kondici. Jsou nutné každodenní dlouhé vycházky ve svižném tempu. Tito psi se hodí ke cvičení, které vyžaduje sílu a vytrvalost.
Péče
Péče o srst tohoto psa není náročná. K pravidelnému kartáčování stačí kartáč z přírodních štětin nebo gumový kartáč. Krátkosrstého psa není potřeba příliš často koupat, stačí otření srsti od prachu vlhkým hadříkem. Pokud se rozhodnete psa vykoupat, použijte kvalitní šampon, určený pro psy. Při šamponování psovi prohlédněte kůži a poté ho velmi pečlivě vysprchujte. Psovi je nutné pravidelně prohlížet a čistit uši. Pozornost věnujte i drápkům, pokud jsou přerostlé, je nutné je ostříhat.
Využití ke hlídání
Pro svou vrozenou lásku k lidem není tento pes příliš využitelný jako hlídací, i když si své teritorium dobře ochrání a rozpozná, který návštěvník je vítaný, a který nikoli.
Vhodné sporty
agility, duatlon, frisbee, frenchring, mondioring, obratnost, triatlon, vis na pešku, výskok na peška, weight pooling
Nejčastější onemocnění
"Rozštěpy patra a pysků; katarakty; entropium; kožní problémy; dysplazie kyčelního kloubu u pracovních psů"
Zvláštnosti plemene
Toto plemeno je v poslední době velmi kritizované pro svůj bojový původ. Je však spíše obětí médií než dřívějšího šlechtění na bojovníka. V dřívějších dobách se využíval tento pes k zápasům. Šlo však vždy výhradně o boj mezi psy, a to téměř výhradně mezi pitbuly. Tento pes je vytrvalý a silný bojovník, není však agresivní. (Jako všude, i zde mohou samozřejmě existovat výjimky, špatná výchova může mít velice zlé následky.) Agresivita je většinou projevem strachu psa, a kvalitní pitbul je vyrovnaný a statečný pes, který nemá potřebu si svou sílu dokazovat. Incidenty, ke kterým došlo díky agresivitě psů, a které byly často nepodloženě přisuzovány tomuto plemeni, by měly být vždy jasně vyšetřeny a doloženy. Agresivní pes je vždy důsledkem špatné výchovy majitele a v současné době je zájem zaměřen na ustanovení zákona, který by zodpovědnost za psa přenesl na majitele.
Příprava na výstavu
Svého psa můžete předvést na výstavě, která je zaměřena pouze na toto plemeno. Na výstavě by váš pes měl být v dobré kondici, a důležité je, aby se uměl pohybovat mezi ostatními psy, aniž by vyvolával zbytečné konflikty. Na výstavě se pes hodnotí bodováním, nejvyšší počet možných dosažených bodů je 100, z čehož celkový vzhled, osobnost a poslušnost činí max. 20 bodů, hlava, čenich, oči a uši max. 25 bodů, krk, ramena a hrudník max. 15 bodů, tělo max. 15 bodů, nohy a tlapy max. 15 bodů a ocas, srst a barva max. 10 bodů.
Výživa štěněte
Štěně krmíme zpočátku stravou, na kterou je zvyklý od chovatele. Ten by měl budoucímu majiteli poskytnout několikadenní dávku. K vývoji kostí a svaloviny potřebuje pitbul dostatek proteinů, nelze ho krmit zbytky od stolu.
Výživa dospělého psa
Pitbul není vybíravý pes, a nemá velké nároky na množství stravy. Je však potřeba, aby byl správně živen, při špatné výživě by mohly vzniknout problémy s kůží. U pracovních, pohybově více zatížených psů lze doporučit krmivo pro aktivní psy, např.Aport professional Energy , které je na trhu volně k dostání, a které dostatečně pokryje jejich zvýšené nároky na výživu.
Výživa starého psa
Každému staršímu psovi vyhovuje jiná dieta, některým vyhovuje lehké krmivo pro seniory, což může být například, jiným krmivo pro štěňata, z něhož lze doporučit například. Každému psovi je potřeba najít takové krmivo, které mu bude co nejvíce vyhovovat.
Dovětek pro budoucí majitele
Pokud tomuto psovi dáte dostatek lásky, povedete dobře jeho výcvik a jste schopni věnovat mu dostatek času a prostoru k jeho aktivitám, bude vám tím nejlepším psím přítelem a společníkem.
Můj názor:
NIC PRO MĚ.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama